Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Ölçme Değerlendirme ve Uygulamalı Soru Hazırlama Teknikleri Semineri´nin 3´üncüsü Düzenlendi

Ölçme Değerlendirme ve Uygulamalı Soru Hazırlama Teknikleri Semineri´nin 3´üncüsü Düzenlendi

MEB Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü Soru Oluşturma ve Geliştirme Dairesi Başkanlığınca gerçekleştirilen “Ölçme Değerlendirme ve Uygulamalı Soru Hazırlama Teknikleri Seminerleri”nin 3´üncüsü, 31 Ağustos-4 Eylül 2015 tarihlerinde Afyonkarahisar Sandıklı Safran Termal Otel´de düzenlendi.

Seminerin açılış konuşmasını Soru Oluşturma ve Geliştirme Daire Başkanı Hüseyin GÜÇ yaptı. Başkanlığın faaliyetleri ve seminer boyunca yürütülecek komisyon çalışmaları hakkında bilgilendirmede bulunan GÜÇ "Milli Eğitim Bakanlığımız, öğretmen eğitimi ve uzmanlaşma konusunda etkili uygulamalar yapmakta ve çalışmalarını yaygınlaştırıp geliştirmektedir. Genel Müdürlüğümüz de Türkiye´de soru yazarı olan öğretmenlerimizin yeterliliklerinin yükseltilmesi ve aynı doğrultuda nitelikli öğretmen yetiştirilerek insan kaynağının artırılması yönünde uygulamalı seminerler düzenlemektedir. 3´üncüsünü düzenlediğimiz seminerle birlikte bugüne kadar 350 öğretmenimize seminer belgesi vermiş olacağız." dedi. Ardından kürsüye gelen Sınav Yönetimi, Moral Motivasyon ve Rehberlik Daire Başkanı Yunus YAĞMUR, MEB tarafından uygulanan Merkezi Ortak Sınav Sorulara ait istatistikler ile öğrenci anketlerinin sonuçları hakkında bilgi verdi.

Açılış konuşmalarından sonra birinci gün derslerine geçildi. Prof. Dr. Selahattin GELBAL ve Prof. Dr. Hülya KELECİOĞLU; "Ölçme Değerlendirmede Temel İlkeler ve Temel Kavramlar, Eğitimde Kullanılan Ölçme Araçları, Bilişsel Alan Basamakları, Bloom Taksonomisi ve Ölçme Araçlarında Bulunması Gereken Nitelikler" başlıklı derslerini sundular. Teorik eğitimlerin ardından ikinci gün çalışma grupları oluşturularak pratik eğitime geçildi. Alan uzmanı akademisyenlerin koordinasyonunda uygulamalı eğitim çalışmaları yürütüldü.

23 Akademisyen ve 206 öğretmenin katılımıyla gerçekleştirilen çalışmalarda, eğitim programlarına uygun, kazanım temelli, her sınıf düzeyine ait özellikle üniversiteye giriş sınavlarında sorulabilecek nitelikte soru yazma etkinliklerine ağırlık verildi. Uygulamalı çalışmalar seminer boyunca devam etti.

 

Seminerin kapanış konuşmasını yapan MEB Müsteşar Yardımcısı Muhterem KURT, seminer boyunca öğretmenlerin ölçme değerlendirme alanında elde ettikleri kazanımların kendilerine ve ülkemiz eğitimine büyük katkılar sağlayacağını söyledi. Müsteşar Yardımcısı KURT, Milli Eğitim Bakanlığı olarak yenilikçi ve atılımcı bir anlayışla hareket ettiklerini, öğretmenlerin de büyük bir coşku ve özveri ile çalıştıklarını belirtti. Seminer çalışmaları, katılımcılara belge verilmesi ile sona erdi.

 

Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü Konya Yolu Üzeri Gazi Hastanesi Karşısı 06500 Teknikokullar / ANKARA - (0312) 413 30 65

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.