Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Öğrenci Başarı İzleme Araştırmaları Bilgilendirme Çalıştayı Yapıldı

Öğrenci Başarı İzleme Araştırmaları Bilgilendirme Çalıştayı Yapıldı

Öğrenci Başarı İzleme Araştırmaları Bilgilendirme Çalıştay’ı 18-20 Şubat 2019 tarihleri arasında Ankara’nın Haymana ilçesinde gerçekleştirildi. Çalıştaya,  Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Sadri ŞENSOY, Genel Müdürlüğümüz Veri Analizi İzleme ve Değerlendirme Daire Başkanı Kemal BÜLBÜL, Genel Müdürlüğümüz uzmanları ve 81 İl Ölçme Değerlendirme Ekip Sorumluları katıldı.   

2023 Eğitim Vizyonunda; belirlenecek sınıf düzeylerinde herhangi bir notlandırma olmaksızın sistemin/alınan kararların işleyişini öğrencilerin akademik çıktıları üzerinden görebilmek amacıyla ‘Öğrenci Başarı İzleme Araştırması’ yapılacaktır denilmektedir. Öğrenci Başarı İzleme Araştırma çalışmaları Genel Müdürlüğümüzce yürütülmektedir.

  4 ve 7. sınıf düzeylerinde yapılacak araştırma Türkçe, fen bilimleri ve matematik derslerini kapsayacak. Araştırmada, fen bilimleri ve matematik derslerinden sorulacak sorular bilme, uygulama ve akıl yürütme alanlarından olacaktır. 10. sınıf düzeyinde yapılacak araştırmada ise öğrencilere matematik ve fen okuryazarlığı ile okuma becerilerini ölçen sorular yöneltilecek. 10. sınıf düzeyinde yapılacak araştırmada öğrencilere açık uçlu sorular da sorulacak.

 Çalıştayın açılışında Genel Müdürümüz Dr. Sadri ŞENSOY yaptığı konuşmada; illerde kurulan ölçme değerlendirme merkezlerinin bakanlığımız çalışmalarının yerelde uygulanmasında çok önemli bir rol üsteleneceğini belirtti. 2023 Eğitim Vizyonu kapsamında illerimizde ölçme değerlendirme merkezlerinin kurulduğunu öğrenci başarı izleme araştırmalarının da bu merkezler aracılığı ile yapılacağını, çalışmaların yerelde sağlıklı bir şekilde yürütülmesi için bu çalıştayın düzenlendiğini belirtti.

              3 gün süren çalıştay boyunca katılımcılar öğrenci başarı izleme araştırmaları kapsamında illerde yapılacak iş ve işlemeler hakkında bilgilendirildi.

25-02-201925-02-2019

Emniyet Mahallesi Milas Sokak No8 Yenimahalle/Ankara - (0312) 413 30 65

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.