Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Merkezi Sınav Sistemi Basın Açıklaması

Merkezi Sınav Sistemi Basın Açıklaması

     Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş sistemi kapsamında 26-27 Kasım 2014 ve 13-14 Aralık 2014 tarihinde yapılan ve 8. sınıflar I. dönem ortak sınavların değerlendirme işlemleri 29 Aralık 2014 tarihinde tamamlanmıştır. Ortak sınavlar e-kılavuzunda, ocak ayı içerisinde açıklanacağı belirtilen sınav sonuçlarını, aralık ayı bitmeden açıklayacak duruma gelmiş olmamıza rağmen, Türkçe ve matematik derslerinden birer soruya dava açılması nedeniyle 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanununa eklenen 20/B maddesi gereğince mahkeme kararlarının 09.01.2015 tarihi itibariyle sonuçlanması beklenmiştir.          

     Her sorunun eşit ağırlığa sahip olduğu ortak sınavlarda,  adayların cevap kâğıtları 2 (iki) adet optik okuyucu tarafından çift kontrol sistemiyle okutulmuştur. Sınavlar 100 tam puan üzerinden değerlendirilmiştir. Ortak sınavlarda öğrencilerin aldığı puanlar, 8. sınıf yılsonu başarı puanı hesaplamasında da kullanılacaktır. Sınav sonuçları yazılı olarak öğrencilere gönderilmeyecek, e-okul sistemine işlenecektir. Öğrencilerimiz ve velilerimiz, sınav sonuçlarını buradan öğrenebileceklerdir.

     Yapılan mazeret sınavının sonuçları da asıl uygulamaya katılan öğrencilerle birlikte açıklanmaktadır. Ortak sınavlarda 4.742 öğrencimiz 6 ders testinin sorularının tamamını doğru cevaplamıştır.

     Ortak sınavlarda uygulanan testlerin ortalama güçlük düzeyi 0,56’dır. Ortalama güçlük düzeyi testteki başarının yüzdelik olarak ifadesi olarak yorumlanabilir. Tüm öğrencilerin testteki başarısı % 56 olduğu ifade edilebilir. Testteki soruların ortalama ayırt edicilik düzeyi 0,60’dır. Soruların ayırt edicilik düzeyleri gayet yüksektir.

     Testin geneline bakıldığında, ortak sınavların orta güçlükte ve yüksek düzeyde ayırt edicilik değerlerine sahip olduğu görülmektedir.

     Güvenilirlik, ölçme sonuçlarının hatadan arınık olma derecesi olarak tanımlanmaktadır. Güvenilirlik katsayısı 0 ile 1 arasında değerler almaktadır. Güvenilirlik katsayısının 1’e yakın bir değer alması, testin güvenilir sonuçlar ürettiği şeklinde yorumlanır.

Tablo 3. Test ve Alt Testlere Göre Ortak Sınavın İç Tutarlılık Güvenirlik Düzeyleri

Ders İç Tutarlılık Güvenirliği
Türkçe 0.853
Matematik 0.868
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 0.905
Fen ve Teknoloji 0.829
İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük 0.866
Yabancı Dil 0.840
Tüm Test 0.967


     Tablo 3 teki değerlere bakıldığında,  2014 yılında elde edilen güvenilirlik katsayılarının hem alt testler düzeyinde hem de tüm test genelinde yüksek olduğu görülmektedir. 

     Sınav sonuçlarının öğrencilerimize ve velilerimize hayırlı olmasını diliyoruz. Millî Eğitim Bakanlığı olarak, ortak sınavların hazırlanması, uygulanması ve değerlendirilmesi aşamasında emeği geçen herkese teşekkürlerimizi sunuyoruz.

     Sınavlarda istedikleri sonucu alamamış öğrencilerimizin, günlük ve planlı bir şekilde çalışarak durumlarını telafi edeceğini düşünüyor ve sevgili öğrencilerimize başarılar diliyoruz.   

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Emniyet Mahallesi Milas Sokak No8 Yenimahalle/Ankara - (0312) 413 30 65

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.