Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü

"İLKOKUL TÜRKÇE DERSİ BİÇİMLENDİRİCİ DEĞERLENDİRME", "TÜRKÇE, TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI İLE YABANCI DİL DERSLERİNİN UYGULAMALI SINAVLARI" KONULU BİLGİLENDİRME VİDEOLARI YAYIMLANDI9 Eylül 2023 tarihinde yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Ölçme ve Değerlendirme Yönetmeliği'nde ilkokullarda süreç odaklı değerlendirme yaklaşımı kapsamında öğrencinin öğrenmesini artıran ölçme araçları kullanılması gerektiği belirtilmiştir. Bu doğrultuda öğrenme ve öğretme sürecini düzenlemeye yönelik öğretmen ve öğrenciye dönüt veren bir ders işleme süreci hedeflenmiştir. Sınıf öğretmenlerinin Türkçe dersi dinleme, konuşma, okuma ve yazma becerilerinin öğretimi ve değerlendirilmesine yönelik mesleki gelişimlerinin desteklenmesi ve etkinlik temelli uygulama örnekleriyle biçimlendirici değerlendirme konusunda öğretmenlere rehberlik etmesi amacıyla "İlkokul Türkçe Dersi Biçimlendirici Değerlendirme" videosu hazırlanmıştır.

Yönetmelik'te ayrıca Türkçe, Türk dili ve edebiyatı ile yabancı dil derslerinde öğrencilerin dört dil becerisini ölçmeye yönelik yazılı ve uygulamalı sınavların yapılması gerektiği vurgulanmıştır. Ortaokul ve lise kademelerinde söz konusu derslerin sınavlarının yapılmasında öğretmenlere rehberlik etmesi amacıyla "Türkçe, Türk Dili ve Edebiyatı ile Yabancı Dil Derslerinin Uygulamalı Sınavları" videosu hazırlanmıştır.

Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan bu videolar Öğretmen Bilişim Ağı (ÖBA)'nda yayımlanmıştır.

"İlkokul Türkçe Dersi Biçimlendirici Değerlendirme" videosuna ulaşmak için tıklayınız.

"Türkçe, Türk Dili ve Edebiyatı ile Yabancı Dil Derslerinin Uygulamalı Sınavları" videosuna ulaşmak için tıklayınız.

Emniyet Mahallesi Milas Sokak No8 Yenimahalle/Ankara - (0312) 413 30 65

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.