Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü

3-6 Mart 2015 Tarihinde Uygulamalı Soru Hazırlama Teknikleri Semineri Gerçekleştirildi

MEB Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü Soru Oluşturma ve Geliştirme Dairesi Başkanlığınca “Uygulamalı Soru Hazırlama Teknikleri Semineri” 3-6 Mart 2015 tarihlerinde Antalya’da gerçekleştirildi.
3-6 Mart 2015 Tarihinde Uygulamalı Soru Hazırlama Teknikleri Semineri Gerçekleştirildi

Seminerde, MEB tarafından uygulanan 2014-2015 Eğitim-Öğretim Yılı I. Dönem Merkezi Ortak Sınav sorularına ait istatistiklerin yanında, 22 Aralık 2014-12 Ocak 2015 tarihleri arasında uygulan Merkezi Ortak Sınav ile ilgili öğrenci anketleri sonuçları da incelendi. İncelenen veriler doğrultusunda daha nitelikli, güvenilir ve daha geçerli sorular yazılması yönünde teorik ve uygulamalı eğitimler yapıldı.

 

Güvenirliliği ve geçerliliği yüksek sorular üretmek ve bu sorulardan oluşan sınavlar gerçekleştirmek için yapılması gerekenler üzerinde durulan seminerin açılışını Soru Oluşturma ve Geliştirme Dairesi Başkanı Hüseyin Güç yaptı. Daire Başkanı Güç, “Her türlü eğitim ve öğretim sürecinde nesnel ve bilimsel değerlendirme imkânı sağlamada ihtiyaç duyulan nitelikli sınav, test ve soru üretiyoruz.” dedi. “MEB olarak öğretmenlerimizin bu tarz seminerlere katılımı ile eğitim ve teknolojide hızla gelişen şartlara uyum sağlamalarını, ölçme ve değerlendirme konusunda daha donanımlı hâle gelmelerini hedefliyoruz.” diyerek sözlerini sürdürdü.

 

Soru Oluşturma ve Geliştirme Daire Başkanı Hüseyin Güç’ün ardından kürsüye gelen Sınav Yönetimi Moral ve Motivasyon Hizmetleri Dairesi Başkanı Yunus Yağmur, “Nasıl bir nesille muhatabız?” sorusunu tüm eğitimcilerin kendisine sorması gerektiğini söyledi. Ayrıca, muhatap olduğumuz neslin istek ve ihtiyaçlarına cevap vermek üzere gerekli ve yeterli donanıma sahip olma yolunda gayret göstermenin önemine değindi. Mesleki etik konusuna da seminer dersleri boyunca temas etti.

 

Seminerin ilk gün programı, Ölçme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürü Doç. Dr. Bayram Çetin’in “Ölçme Değerlendirmede Temel İlkeler ve Temel Kavramlar” dersleri ile devam etti. Genel Müdür Çetin’in “Eğitimde Kullanılan Ölçme Araçları, Bilişsel Alan Basamakları, Bloom Taksonomisi ve Ölçme Araçlarında Bulunması Gereken Nitelikler” konulu dersleri, katılımcılar tarafından ilgiyle takip edildi.

 

İkinci gün programı ise Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü, İdari İşler Daire Başkanı İsmail HACIHASANOĞLU’nun okullarımızda uyulması gereken kurallar ve alınması gereken tedbirler konusundaki sunumu ile başladı. İş Sağlığı ve Güvenliği konusundaki bu ders sunumlarıyla birlikte seminer, alan bazlı teorik eğitimler ve uygulamalı soru yazım çalışmaları ile 4 gün boyunca devam etti.

 

Seminer kapanış konuşmasında MEB Müsteşar Yardımcısı Muhterem KURT, MEB olarak benzer çalışmaları devam ettireceklerini ve öğretmenlerin ölçme değerlendirme alanında seminer boyunca elde ettikleri kazanımların kendilerine çok büyük katkılar sağlayacağını söyledi; katılımcıların ileri düzey ölçme değerlendirme seminer çalışmalarını takip etmelerinin önemine değindi. Seminer çalışmaları; Müsteşar Yardımcısı Muhterem KURT tarafından katılımcılara belge verilmesi ile son buldu.

Emniyet Mahallesi Milas Sokak No8 Yenimahalle/Ankara - (0312) 413 30 65

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.