Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü

e-SINAV SALON SAYISI 500'Ü GEÇTİ

e-SINAV SALON SAYISI 500'Ü GEÇTİ

Millî Eğitim Bakanlığınca 2017 yılında başlatılan e-Sınav Merkezleri Projesi kapsamında açılan e-Sınav salonu sayısı 81 ilde 550'ye ulaşmıştır.

550. e-Sınav salonunun da açılması ile aynı anda 11.000 kişinin e-Sınava katılabilme imkânı oluşmuştur. Böylece Bakanlığımız Türkiye'de aynı anda en fazla kişinin hizmet alabildiği e-Sınav merkez ağına sahip olmuştur.

e-Sınav salonlarında Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavı, Kalfalık, Ustalık ve Usta Öğreticilik Sınavları ile Amatör Telsizcilik sınavları yapılmakta olup Bakanlığımız ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarının talepleri doğrultusunda protokol sınavları da yapılmaktadır. e-Sınavlar ile sınav maliyetlerinde düşüş, %98'e varan kâğıt tasarrufu, sınav süreçlerinde kısalma ve minimum aday mağduriyeti kazanımları sağlanmıştır.

e-Sınav Merkezleri Projesi'nin yaygınlaştırılması kapsamında 2023 yılı sonuna kadar salon sayısının 650'ye çıkarılması hedeflenmektedir. Bu kapsamda 2024 yılı içerisinde Açık Öğretim Okulları sınavlarının da e-Sınav salonlarında yapılması planlanmaktadır.

Emniyet Mahallesi Milas Sokak No8 Yenimahalle/Ankara - (0312) 413 30 65

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.