Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Genel Müdürlüğümüz ve UNICEF Türkiye Temsilciliği İşbirliği İle Yürütülen İki Çalışmanın Eş Zamanlı Çalıştayı

02-04 Mayıs 2018 tarihlerinde İstanbul’da Genel Müdürlüğümüz ve UNICEF Türkiye Temsilciliği işbirliği ile yürütülen “Okul ve Sınıf Tabanlı Değerlendirmeye Dayalı Öğretmen Kapasitesinin Güçlendirilmesi” çalışması ile “Engeli Olan Çocuklar İçin Okul Öncesi Eğitim ve İlkokulda Değerlendirme Çerçevesi Geliştirilmesi” çalışması kapsamında iki ayrı çalıştay gerçekleştirilmiştir.
Genel Müdürlüğümüz ve UNICEF Türkiye Temsilciliği İşbirliği İle Yürütülen İki Çalışmanın Eş Zamanlı Çalıştayı

“Okul ve Sınıf Tabanlı Değerlendirmeye Dayalı Öğretmen Kapasitesinin Güçlendirilmesi” çalışması ile öğretmenlerimizin ölçme ve değerlendirme konusunda niteliklerini artırmak hedeflenmektedir. Proje çıktıları ile eğitimcilerimizin sınıf içi ölçme ve değerlendirme konusunda tür, yöntem ve araçlar ile ilgili ihtiyaçları göz önünde bulundurularak eğitim-öğretim sürecinde daha etkin olmalarını sağlamak ve en önemlisi dezavantajlı grupta yer alan öğrencilerimizi de gözeterek öğretmenlerimize yönelik ölçme ve değerlendirme ile ilgili kılavuz kitaplar geliştirmek amaçlanmaktadır.

 

Genel Müdürlüğümüz koordinesinde, Temel Eğitim Genel Müdürlüğü ve Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünün de desteği ile yürütülen “Engeli Olan Çocuklar İçin Okul Öncesi Eğitim ve İlkokulda Değerlendirme Çerçevesi Geliştirilmesi” çalışması ise okul öncesi ve ilkokul çağındaki özel eğitim ihtiyacı olan çocukların sınıf içi ölçme ve değerlendirme süreçlerine yönelik düzenlemeler getirilmesine yöneliktir. Çalışma ile aynı zamanda söz konusu çocukların eğitim öğretim süreçlerinin takibinin ve sürekliliğinin sağlanabilmesi amacıyla izleme değerlendirme sisteminin oluşturulması hedeflenmektedir.

 

Çalıştaya Genel Müdürümüz Sayın Doç. Dr. Bayram ÇETİN,  Araştırma Geliştirme ve Projeler Daire Başkanı Bayram TARAN, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Araştırma Geliştirme ve Projeler Daire Başkanı Ertan GÖV, Temel Eğitim Genel Müdürlüğü, Özel Öğretim Genel Müdürlüğü, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve Bilgi İşlem Daire Başkanlığı’ndan katılımcılar,  UNICEF Türkiye Temsilciliğinden Doç. Dr. Mehmet BULDU ve uzmanlar, ülkemizin farklı üniversitelerinden akademisyenler ve Milli eğitim Bakanlığı’na bağlı okul ve kurumlarında görev yapan yönetici ve eğitimciler katılım sağlamıştır.  

 

Çalıştay Genel Müdürümüz Sayın Doç. Dr. Bayram ÇETİN, Araştırma Geliştirme ve Projeler Daire Başkanı Bayram TARAN ve UNICEF Türkiye Temsilciliğinden Doç. Dr. Mehmet BULDU’nun konuşmaları ile başlamıştır. Açılış konuşmalarından sonra çalıştaylara iki ayrı salonda kurumsal danışmanlık ekiplerinin süreçle ilgili katılımcıları bilgilendirmeleriyle devam edilmiştir.

 

Çalıştay sürecinde her iki çalışmada da eğitimciler ve akademisyenler tarafından, kurumsal danışmanlık ekiplerince hazırlanan materyaller üzerinde çalışmalar yapılmış, görüş ve öneriler doğrultusunda raporlar hazırlamıştır. Çalışmalar 4 Mayıs 2018 Cuma günü kapanış programı ile sona ermiştir.

21-05-201821-05-201821-05-201821-05-2018

Emniyet Mahallesi Milas Sokak No8 Yenimahalle/Ankara - (0312) 413 30 65

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.