Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Aydın Fen Lisesi’nde Ölçme ve Değerlendirme Uygulamaları konulu kurs düzenlendi.

Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen Ölçme ve Değerlendirme Uygulamaları konulu kursa, İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Pervin Töre, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Vahit Çopur, Efeler İlçe Milli Eğitim Müdür V. Hakkı Gök, Şube Müdürleri, Okul Müdürleri ve seçilen 81 öğretmen katıldı.
Aydın Fen Lisesi’nde Ölçme ve Değerlendirme Uygulamaları konulu kurs düzenlendi.

     Açılışı, Aydın Fen Lisesi’nde gerçekleştirilen Ölçme ve Değerlendirme Uygulamaları Kursu, Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünden, Ölçme Değerlendirme uzmanı Sayın Gonca Özenç Bilsay, Fen Bilgisi Öğretmeni Eray Selçuk ve Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni Hüseyin Cihangir tarafından verildi.

     Bu kurs, Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğünde Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Şubesi tarafından Aydın ilinde yürütülmekte olan ölçme değerlendirme ve soru hazırlama çalışmalarında öğretmenlere ölçme değerlendirme ve soru bankası hazırlama teknikleri konusunda yetkinlik kazandırmak, soru bankası oluşturma çalışmalarına kaynaklık etmek ve çalışmalarımızda nitelik ile verimliliği artırmak üzere ilimizden seçilen 81 uzman öğretmene yönelik düzenlendi.

     Temel kavramlar, Ölçme, Ölçmede Birim, Değerlendirme, Ölçme Aracında Bulunması Gerek Özelikler, Ölçek ve Ölçek Türleri, Ölçmede Hata ve Türleri, Sınava Hazırlanırken Dikkat Edilecek Hususlar, Ölçülecek Özelliklerin Gruplandırılması, Sınav Planında Bulunması Gereken Basamaklar, Sınav Uygulamasından Önce Test Maddelerinin İncelenmesi, Çoktan Seçmeli Testler, Çoktan Seçmeli Madde Yazarken Dikkat Edilecek Hususlar, Bilişsel Basamakta Madde Yazımında Dikkat Edilecek Anahtar Soru Kökleri, Açık Uçlu Madde Yazımı, Açık Uçlu Madde Yazımı ve Rubrik Hazırlama, Holistik ve Analitik Rubrik, OISA TIMMS örnek soruların incelenmesi, Test ve Madde Analizi ile İstatistiksel Tanımlar ve İşlemler  konu başlıklarından oluşan kurs 5 gün sürdü.

 

01-03-201601-03-201601-03-2016

Emniyet Mahallesi Milas Sokak No8 Yenimahalle/Ankara - (0312) 413 30 65

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.