Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü

6-9 Kasım 2014 Tarihinde Uygulamalı Soru Hazırlama Teknikleri Semineri Gerçekleştirildi

MEB Ölçme ve Sınav Hizmetleri genel Müdürlüğü bünyesinde Soru Oluşturma ve Geliştirme Dairesi Başkanlığınca “Uygulamalı Soru Hazırlama Teknikleri Semineri” 6-9 Kasım 2014 tarihlerinde Antalya’da gerçekleştirildi.
6-9 Kasım 2014 Tarihinde Uygulamalı Soru Hazırlama Teknikleri Semineri Gerçekleştirildi

MEB Ölçme ve Sınav Hizmetleri genel Müdürlüğü bünyesinde Soru Oluşturma ve Geliştirme Dairesi Başkanlığınca “Uygulamalı Soru Hazırlama Teknikleri Semineri” 6-9 Kasım 2014 tarihlerinde Antalya’da gerçekleştirildi.

Seminerde 2014 yılında uygulanan Ortak Sınav ve 2015 baharında uygulanan Ortak Sınav gibi merkezi sistemle gerçekleştirilen sınavlardaki sorularla ilgili istatistikler incelendi. İncelenen veriler ışığında sınavlarda yer alan sorular değerlendirilerek daha nitelikli ve geçerli sorular yazılması yönünde teorik ve uygulamalı eğitimler yapıldı.

Niteliği ve geçerliliği yüksek sorular üretmek ve bu soruları içeren sınavlar gerçekleştirmek için gereken şart ve tedbirler üzerinde durulan seminerin açılışını Sınav yönetimi Moral ve Motivasyon Hizmetleri Dairesi Başkanı Yunus Yağmur yaptı. Yunus Yağmur, geçmişte geleneksel toplumlardaki eğitimden modern toplumlardaki eğitime geçişin sorunlar yarattığını, günümüzde ise elektronik çağla birlikte yepyeni sorunlar ve imkânlar ortaya çıktığını ayrıca tüm eğitim öğretim süreçlerinin sarsıldığını söyledi. Bu dinamik sürece MEB olarak uyum göstermek istediklerini söyledi.

Yunus Yağmur’un ardından kürsüye gelen Soru Oluşturma ve Geliştirme Dairesi Başkanı Hüseyin Güç, çağımızda yaşanan hızlı değişime öğretmenlerin sadece ayak uydurarak yetinemeyeceğini söyledi. Öğretmenlerin her alanda değişimin öncüsü ve yönlendiricisi olması gerektiğini belirtti. Bu tarz seminerler ile eğitim öğretim süreçlerinin olmazsa olmazı olan ölçme değerlendirme alanında da öğretmenlerimizi donanımlı hale getirmenin önemini vurguladı.

 

Konuşmaların ardından Prof. Dr. Selahattin Gelbal’ın “Ölçmede Temel Kavramlar” sunumu ile seminer dersleri başlayıp 4 gün boyunca devam etti. Gazi Üniversitesi, Ortadoğu Teknik Üniversitesi ve Hacettepe üniversitesinden kendi alanında tanınmış uzmanların katıldığı seminer boyunca soru hazırlama teknikleri üzerinde teorik ve uygulamalı dersler yapıldı. Seminere ölçme ve değerlendirme uzmanı olarak Yrd. Doç. Dr. Ergül DEMİR, Doç. Dr. İsmail KARAKAYA, Prof. Dr. Şener BÜYÜKÖZTÜRK  ve Prof. Dr. Selahattin GELBAL’ın katıldığı seminerde; Türkçe alanı uzmanı olarak Yrd. Doç. Dr. Kemalettin DENİZ,Yrd. Doç. Dr. İhsan KALENDER; İngilizce alanı uzmanı olarak Prof. Dr. İsmail Hakkı MİRİCİ;kimya alanı uzmanı olarak Prof. Dr. Güler EKMEKÇİ;fizik alanı uzmanı olarak Doç. Dr. Ali ERYILMAZ;tarih alanı uzmanı olarak Yrd. Doç. Dr. Hüseyin KÖKSAL;biyoloji alanı uzmanı olarak Prof. Dr. Mehmet YILMAZ teorik ve pratik dersler verdi. Seminer, MEB Müsteşar Yardımcısı Muhterem KURT´un kapanış konuşması ve katılımcılara seminer belgesi verilmesi ile son buldu.

 


Emniyet Mahallesi Milas Sokak No8 Yenimahalle/Ankara - (0312) 413 30 65

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.