Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü

2023 Eğitim Vizyonu çerçevesinde “BECERİ TEMELLİ ÇOKTAN SEÇMELİ ÖRNEK SORU YAZIM ÇALIŞTAYI” BOLU’DA BAŞLADI

2023 Eğitim Vizyonu çerçevesinde  “BECERİ TEMELLİ ÇOKTAN SEÇMELİ ÖRNEK SORU YAZIM ÇALIŞTAYI” BOLU’DA BAŞLADI

Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün “2023 Eğitim Vizyonu Çerçevesinde Beceri Temelli Çoktan Seçmeli Örnek Soru Yazım Çalıştayı” Bolu’da başladı.  Çalıştayda çeşitli illerden gelen öğretmenler 10-14 Aralık 2018 tarihlerinde örnek soru bankasına sorular hazırlayacaklar.

 

Çalıştayın açılış programına Millî Eğitim Bakanlığı Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Sadri Şensoy, Soru Oluşturma ve Geliştirme Daire Başkanı Bayram Taran, Bolu Millî Eğitim Müdür Vekili İbrahim Kunuk, İl Millî Eğitim Şube Müdürü Mustafa Güldemir ve soru hazırlayacak öğretmenler katıldı. 

 

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Millî Eğitim Müdür Vekili İbrahim Kunuk, Bakanlığın belirlemiş olduğu 2023 Eğitim Vizyonu çerçevesindeki çalışmalara Bolu İl Müdürlüğü’nün de katkı sağlayacağını belirtti. Çalıştayın Bolu’da yapılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek tüm katılımcılara başarılar diledi. 

 

Soru Oluşturma ve Geliştirme Daire Başkanı Bayram Taran, "Önemli kaynaklar ayrılarak düzenlenen 2023 Eğitim Vizyonu Çerçevesinde Beceri Temelli Çoktan Seçmeli Örnek Soru Yazım Çalıştayı’nın ülkemiz ve eğitim öğretim camiamıza önemli katkılar sağlamasını diliyorum.  Tüm öğretmenlere çalıştay süresince başarılar diliyorum." diye konuştu. 

 

“ÜLKEMİZE BİR SÖZ VERDİK”

 

Millî Eğitim Bakanlığı Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Sadri Şensoy, yaptığı konuşmada “2023 Eğitim Vizyonu ile aslında bakanlık olarak ülkemize bir söz verdik. Kendimize bir ülke ödevi yazdık 3 yıl içerisinde bu ödevimizi en iyi şekilde yerine getirmek istiyoruz. Bu ödevi yaparken bakanlığın her biriminin üstüne düşen görevler var. Öğretmenleri, okul müdürlerinin, il/ilçe müdürlerinin, bakanlık merkez teşkilat yöneticilerinin ve ara kademelerdeki tüm çalışanların katkı sağlayacağı noktalar var. 2023 Eğitim Vizyonu ile büyük bir dönüşümü gerçekleştireceğiz. Bu dönüşümü biz olarak değil hepimiz olarak gerçekleştirmek istiyoruz.

 

Ülkenin her yerinde eğitim alanında çalışmalar, toplantılar yapılıyor. Bizler başladık çalışmaya sizlerden de destek bekliyoruz. 2023 Eğitim Vizyonu ile hedeflerimiz çerçevesinde, öğrenmenin iyileştirilmesine yönelik eylemlerimizle birlikte eğitim sistemimizdeki tüm sınavlar amacı, içeriği, soru tiplerine bağlı yapısı ve sağlayacağı yarar bağlamında yeniden düzenlenecektir. Akademik başarının ölçülmesinde kullanılan ölçütler ve değerlendirme biçimleri çeşitlendirilecektir. Okullar ve bölgeler arası farkları azaltmak, eğitim sistemini bir bütün olarak görmek amaçlanmaktadır.  Bundan sonraki süreçte eleştirel düşünme, yorumlama, tahmin etme ve benzeri zihinsel becerilerin sınanması öne çıkacak bilgi depolamak, formül ezberlemek gibi işlemlere ihtiyacın kalmadığı bir yaklaşım sergilenecektir. Sınav öncesi her ay paylaşılacak örnek sorularla belirsizlik ortadan kaldırılacak ve öğrencilerin deneyimi artırılacaktır. Konuşmaların akabinde Millî Eğitim Bakanlığı Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Sadri Şensoy ile Soru Oluşturma ve Geliştirme Daire Başkanı Bayram Taran Bolu İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gelerek Ölçme Değerlendirme Merkezi’ni ziyaret ettiler. Şensoy, Bolu İl Milli Eğitim Müdürlüğü yöneticileri ve Ölçme Değerlendirme Merkezi çalışanlarıyla yaptığı toplantıda çalışmaları yerinde inceleyerek talimatlar verdi. Milli Eğitim Müdür Vekili İbrahim Kunuk ve şube müdürlerinden ilimizde eğitim ve öğretim faaliyetleri kapsamında yürütülen çalışmalar hakkında bilgi aldı.

 

 

 11-12-201811-12-201811-12-201811-12-201811-12-201811-12-2018

Emniyet Mahallesi Milas Sokak No8 Yenimahalle/Ankara - (0312) 413 30 65

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.