Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü

AKADEMİK BECERİLERİN İZLENMESİ VE DEĞERLENDİRİLMESİ (ABİDE) PROJESİ

AKADEMİK BECERİLERİN İZLENMESİ VE DEĞERLENDİRİLMESİ (ABİDE) PROJESİ

Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü Araştırma, Geliştirme ve Projeler Daire Başkanlığı tarafından, “farklı madde formatlarını kullanarak üst düzey düşünme becerilerini ölçmeye yönelik başarı testlerinin geliştirilmesi ve öğrencilerin üst düzey düşünme becerilerine sahip olma durumlarının belirlenmesi” amacıyla gerçekleştirilen ve Ankara’da 26 ortaokulda 8.sınıf öğrencilerine 3 Haziran 2015’te pilot uygulaması yapılan Akademik Becerilerin İzlenmesi ve Değerlendirilmesi (ABİDE) Projesi’nin “Değerlendiricilerin Eğitimi Çalışması” 31 Ağustos-4 Eylül 2015 tarihleri arasında UNICEF’in teknik ve mali desteği ile Nevşehir’de yapılmıştır. Ulusal düzeyde bir izleme-değerlendirme çalışması olan ve esas uygulaması 2016 yılında yapılacak olan ABİDE Projesi’nde yer alan Türkçe, matematik, fen bilimleri ve sosyal bilimler alanlarındaki açık uçlu maddelerin bilgisayar ortamında değerlendirilmesi, çalışmaya katılan 140 branş öğretmeni ve 20 üst değerlendirici tarafından gerçekleştirilmiştir.

 

Değerlendiricilerin Eğitimi Çalışması, Araştırma, Geliştirme ve Projeler Daire Başkanı Sayın Bayram TARAN’ın açılış konuşmasıyla başlamış, ABİDE projesinin geliştirilme süreci Milli Eğitim Uzmanı Ahmet YILDIRIM tarafından sunulmuştur. Daha sonra ABİDE Projesi ve maddelerin puanlanması amacıyla geliştirilen bilgisayar programı değerlendiricilere tanıtılmıştır. Başarılı geçen değerlendirme süreci sonunda yapılan kapanış töreninde Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürü Sayın Doç. Dr. Bayram ÇETİN, ABİDE Projesi’nin ulusal düzeyde yapılan bir izleme ve değerlendirme çalışması olarak önemini ifade eden bir konuşma yapmış ve çalışma, katılımcı öğretmenlere katılım belgelerinin verilmesiyle sona ermiştir.

 

Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü Konya Yolu Üzeri Gazi Hastanesi Karşısı 06500 Teknikokullar / ANKARA - (0312) 413 30 65

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.